A może byśmy tak do Józefowa?

Spis treści

A może byśmy tak do Józefowa? 1 Zamieszkać, przeprowadzić się, żyć?

Józefów miejscowość podwarszawska graniczy z Michalinem ( dzielnica południowa Warszawy), liczba mieszkańców ok. 20 tys., położone w części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Na terenie miasta znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Świder. Przez Józefów przepływają dwie bardzo malownicze rzeki: Świder i mniejsza Mienia, możemy też odpocząć i podjeść( restauracja, winiarnia „Nad Jeziorem”) nad jeziorkiem Łacha w starorzeczu Wisły.

Miasto położone jest w lesie iglastym, zabudowę stanowią domy i małe bloczki. Otoczenie pięknie wkomponowuje się w przyrodę. Jest tu bardzo zacisznie i kameralnie. Miejscowość położona jest przy kolejce SKM, którą dotrzemy do centrum Warszawy w 30 minut, w kilka minut dojedziemy na południową obwodnicę Warszawy, skąd 20 minut zajmie nam dotarcie na Mokotów czy do Śródmieścia. Józefów ponadto oferuje bogatą infrastrukturę oświatową, kulturalną i rekreacyjną. Z powodu swojej malowniczości i unikalnej architektury drewnianej ( styl Świdermajer) jest bardzo popularnym miejscem zamieszkana dla wielu polityków, artystów i środowiska naukowego. W Józefowie bardzo płynnie przenika się nowoczesność z tym co stare i unikatowe. Możemy to zaobserwować, chociażby w architekturze drewnianej, która wyodrębniła w tych stronach swój niepowtarzalny charakter.

Styl Świdermajer inaczej styl Nadświdrzański zawdzięcza swoje powstanie drewnianej architekturze letniskowej powstałej na przełomie XIX i XX wieku na południowy wschód od Warszawy.

Styl ten ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego o lekkiej konstrukcji bogato zdobionych pawilonów inspirowanych architekturą szwajcarską. Twórca i popularyzator tego stylu Michał Elwiro Andriolli wzbogacił formę o werandę i przedsionki zaczerpnięte z architektury schronisk alpejskich. Dodatkowej finezji dodają ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Styl ten bardzo popularny przed Drugą Wojną Światową odradza się współcześnie tworząc piękną zabudowę Józefowa.

Świdermajer i okolice Józefowa uwiecznił poeta Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu ‘ Wycieczka do Świdra”

/…/”

Jest willowa miejscowość,
nazywa się groźnie Świder,
rzeczka tej samej nazwy
lśni za willami w tyle;

tutaj nocą sierpniową,
gdy pod gwiazdami idę,
spadają niektóre gwiazdy,
ale nie na te wille,

spadają bez eksplozji
na biedną głowę moją,
a wille w stylu groźnym
tak jak stały, tak stoją –

dzień i noc; i znów nocą
nikły blask je oświetla;
cóż im „Concerto grosso”
Fryderyka Jerzego Haendla!

Te wille, jak wójt podaje,
są w stylu „świdermajer”.

„/…/

A ja Was bardzo serdecznie zapraszam na wędrówkę szlakiem józefowskich świdermajrów zarówno tych starych jak i nowych oraz na kąpiele nad Świdrem i Mienią, wycieczki rowerowe.

A może później, kto wie, przeprowadzicie się tu sami.

1 Parafraza wiersza Juliana Tuwima” Tomaszów”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly