Brak przelewu po akcie notarialnym przenoszącym własność nieruchomości

Bezpieczna sprzedaż mieszkania – jak nie dać się oszukać?

Co w sytuacji, gdy po podpisaniu aktu notarialnego przelew nie zostanie zrealizowany? Czy „zostanę na lodzie” – bez nieruchomości i bez środków? Rozwiązanie tej sytuacji jest możliwe, ale skomplikowane i długotrwałe. Dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć się przed taką wpadką!

?c=28672&m=1735775&a=387161&r=&t=html - Brak przelewu po akcie notarialnym przenoszącym własność nieruchomości

Nie każdy musi się znać na przepisach prawa i nie każdy jest w stanie przewidzieć trudne sytuacje. Jednak sprzedając majątek życia, warto poświęcić na to chwilę czasu. W przeciwnym razie można wpaść w niezłe tarapaty! Śledząc fora internetowe, można bez problemu trafić na takie pytania: – Sprzedałem mieszkanie, podpisałem akt notarialny u notariusza, kupujący miał w ciągu 3 dni przelać kwotę na moje konto. Minęło 5 dni, przelewu nie ma, a kupujący nie odbiera telefonu! Czy akt notarialny jest w tej sytuacji ważny, czy nie ważny? Co mam zrobić? Jak odzyskać pieniądze lub nieruchomość? –Odpowiedź nie jest prosta i zależy od tego, czy sprzedający zabezpieczył się na taką okoliczność.

Najprościej, gdyby istniała możliwość przeniesienia własności pod warunkiem dokonania zapłaty. Oznaczałoby to, że przeniesienie własności nie następuje w momencie podpisania aktu notarialnego, ale w momencie otrzymania zapłaty. Niestety tak, w polskim prawie nie jest. Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo transakcji? Oto pięć najbardziej popularnych sposobów:

  1. Gotówka „do ręki”

Kupujący w momencie podpisania aktu notarialnego w obecności notariusza przekazuje umówioną sumę na ręce sprzedającego nieruchomość. Takie rozwiązanie ma też swoje słabe strony. Podpisywanie aktu notarialnego bywa stresującą sytuacją. Liczenie pieniędzy w takich warunkach może być czasochłonne. Może zdarzyć się sytuacja, że banknoty będą fałszywe. Istnieje również ryzyko kradzieży, po wyjściu od notariusza.

  1. Trzy siódemki”

Warto zadbać, aby w akcie notarialnym znalazło się postanowienie o poddaniu się egzekucji z art. 777 par. 1 pkt. 4 lub 5 kodeksu postępowania cywilnego przez kupującego w razie braku zapłaty. Wówczas sprzedający ma możliwość zwrócenia się do sądu rejonowego z wnioskiem o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności. Posiadając klauzulę wystarczy z aktem notarialnym udać się do komornika, który przeprowadzi egzekucję.

  1. Depozyt notarialny

Notariusz sporządza protokół przyjęcia pieniędzy do depozytu (odpłatnie), aby we wskazanym czasie wydać je konkretnej osobie. To prosty i bezpieczny sposób, ale wiąże się z dodatkową opłatą, której kupujący zazwyczaj nie chce ponosić.

  1. Przelew w biurze notariusza

Strony mogą wcześniej umówić się na założenia konta w tym samym banku. W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Dzięki temu środki od razu trafiają na konto kupującego.

  1. Zakup „na kredyt”

Taka transakcja jest bezpieczna dla sprzedającego, bo bank wydaje pieniądze na podstawie promesy od notariusza, która jest potwierdzeniem podpisania aktu notarialnego. Może się jednak zdarzyć, że bank będzie żądał od kredytobiorcy, spełnienia dodatkowych warunków, na które sprzedający nie ma wpływu.

Mądry Polak po szkodzie… Wskazówki jak nie dać się oszukać są dobre dla tych, którzy dopiero planują sprzedać nieruchomość. A co w sytuacji kiedy, rzeczywiście zostaliśmy oszukani?

Pozostaje droga sądowa. Z art. 491 Kodeksu Cywilnego, jasno wynika, że w sytuacji, gdy kupujący dopuszcza się zwłoki w zapłacie, sprzedający może wyznaczyć mu odpowiedni dodatkowy termin do zapłaty. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu może odstąpić od umowy, to jednak nie powoduje przeniesienia własności. Kupujący może bowiem odmówić i wówczas sprawę rozstrzyga sąd, co jak wiadomo jest długotrwałym procesem.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly