Mieszkania – co dla kogo znaczą

Mieszkania to jedno z najdroższych dóbr jakie występuje na ziemi – być może dlatego, że związane jest to właśnie bezpośrednio z Ziemią.

Zapewne też dlatego, że dla wielu osób jest to dobro w wysokiej hierarchii potrzeb Abrahama Maslova. W pewnych grupach jest to wyznacznik luksusu.

Niestety ziemia jest także bezpośrednio bądź pośrednio jedną z przyczyn wojen a w mniejszej skali powodem do kłótni choćby o „miedzę”.

Wprawdzie wszystkie dobra materialne – tworzy się z komponentów jakie dała nam ziemia, ale paradoksalnie ziemi nie da się wyprodukować póki co.

W okresie długofalowym inwestycja w mieszkania wydaje się być pewną lokatą i o ile na danym terenie nie wybucha wojna która grozi zmianą właściciela, wywłaszczeniem to będzie dobro coraz bardziej deficytowe. Ale to niestety wg prawa Pareto dotyczy zdecydowanej mniejszości. Przeciętny Kowalski musi się mocno wysilić, aby nabyć zwykłe mieszkanie, często wymaga to długofalowej pożyczki. Nie mniej w tej kwestii „Kowalscy” dużo lepiej wyglądają na tle „Smitha” W krajach zachodnich mniejszy procent rodzin mieszka we własnych lokalach – zdecydowanie więcej mieszka w lokalach najmowanych.

Tendencje są raczej takie, że ludzie przenoszą się do dużych miast. Małe miejscowości się wyludniają a większe rozrastają.

Coraz częściej możemy się spotkać z ciekawymi inicjatywami małych miasteczek gdzie władze chcą rozdać  mieszkania lub domy za 1 euro.

Należy jedynie na własny koszt je wyremontować i przez pewien okres czasu tam mieszkać. Bo to rzeczywiście małe miasteczka i wsie mają problem. Bardziej kreatywnie zarządzane społeczności jakoś sobie z tym poradzą, ale dla większości los może być ciężki.

Świat idzie w kierunku coraz większej prędkości życia, coraz większych atrakcji oraz możliwości efektywnego spędzania czasu. Z racji wielkości duże miasta mają zdecydowanie więcej do zaoferowania – szczególnie młodym. Dlatego posiadanie mieszkania jest nadal wyznacznikiem pewnego statusu. O ile 20 lat temu z powodu deficytu w pewnych grupach wyznacznikiem była antena satelitarna czy samochód tak teraz do tego przywykliśmy i coraz bardziej są nim mieszkania.

Potrzebę taką nawet zauważył rząd tworząc programy typu mieszkania dla młodych czy mieszkania plus. Pomimo, że dotyczyły one raczej gorszych jakościowo lokalizacji to i tak cieszyły i cieszą się dużą popularnością.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly