Praga Południe – warto poznać tę dzielnicę

Praga Południe, tu na pierwszy rzut oka wszystko jest czarne albo białe

Jeśli twierdzisz, że jesteś człowiekiem tolerancyjnym i otwartym spróbuj tu zamieszkać. Dla jednych Praga Południe kojarzy się z Saską Kępą, która pachnie szalonym zielonym bzem, niczym w piosence, do której tekst napisała Agnieszka Osiecka, mieszkanka tego zaczarowanego zakątka. Inni Słyszeli o Grochowie, który budzi się z przepicia. W tym wszystkim jest prawda, bo Praga południe to miejsce kontrastów. Dla jednych to elegancka Saska Kępa, a dla innych Grochów i Kamionek, gdzie każdy może stać się kierownikiem , oczywiście wychodząc z osiedlowego sklepu, pod którym Panowie o wolnych umysłach kontemplują o życiu przy butelce owocowego trunku. Pewne jest jedno, jeśli chcesz mieszkać w miejscu gdzie wszystko jest prawdziwe, przyjedź na prawą stronę Wisły.

Gdy Twoje serce bije szybciej na myśl o mieszkaniu w przedwojennej kamienicy lub modernistycznej willi, powinieneś zainteresować się Pragą Południe. Najbardziej oczywistym wyborem będzie poszukiwanie takiej nieruchomości w okolicach Saskiej Kępy. To tutaj umiejscowiona jest przepiękna Kolonia Łaskiego, tworząca swoistą podkowę wzdłuż ulic Dąbrowickiej, Obrońców i Katowickiej. Do jej budowy wykorzystano m.in. gruz z rozebranego w latach 1924-1926 soboru św. Aleksandra Newskiego stojącego do tej pory na Placu Saskim. Autorem koncepcji i projektu był arch. Włodzimierz Gall. Jeśli bliżej Twoim myślom do przedwojennego modernizmu niż narodowego neoklasycyzmu, to też z pewnością na Saskiej Kępie znajdziesz coś dla siebie.

Praga Południe to miejsce zielone, gdzie liczne parki i skwery zapewnią nam chwile wytchnienia.

Poza Saską Kępą warto zwrócić również uwagę na Grochów, jest tu cicho, zielono, a pod względem architektonicznym każdy znajdzie coś dla siebie. Niewiele osób wie, ale na Grochowie również mamy piękną przedwojenną kolonię domów jednorodzinnych. Kolonia Praussa – bo o niej mowa, została wybudowana w latach 1925-1927 według projektu Witolda Matuszewskiego. Te piękne, otulone ogrodami domy w stylu dworkowym łączą się w spójną całość i dają poczucie oderwania od dzisiejszych czasów, pozwalając przenieść nam się na chwile do początku 20 stulecia. Kameralną atmosferę zapewniają również nieduże przedwojenne kamienice, które są coraz prężniej remontowane i dla wielu osób szukających mieszkania z dala od wielkich blokowisk mogą być idealnym rozwiązaniem.

Praga Południe przeplata wiele kontrastów

Pomiędzy przedwojenną architekturą coraz częściej pojawiają się mniejsze lub większe, nowoczesne inwestycje. Trafią z pewnością w gust osób które cenią sobie prostotę oraz wszelkie udogodnienia, które ciężko spotkać w starszym budownictwie, takie jak garaże podziemne, windy, przestronne klatki schodowe.

W tej dzielnicy na wyciągnięcie ręki mamy cały wachlarz punktów handlowych oraz usługowych. Nowym mieszkańcom z pewnością nie umknie znany chyba w całej Warszawie, jeden z większych bazarów – Bazar Szembeka. Można tu kupić wszystko, artykuły spożywcze, poczynając od tych najbardziej podstawowych, kończąc na takich, które przeciętny śmiertelnik widzi pierwszy raz na oczy. Poza tym wszelkiego rodzaju „przydasie” i tak zwane mydło i powidło mamy na wyciągnięcie ręki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly