Sport, wypoczynek, turystyka i rekreacja w mieście Marki

Spis treści

Marki mają do zaoferowania całkiem sporą ilość możliwości do aktywnego spędzania czasu. Możliwości dopasowane są dla mieszkańców wszystkich grup wiekowych.

Sport

Jednym z najważniejszych obiektów sportowych w mieście Marki jest Stadion Miejski przy ul. Wspólnej 12, w skład którego wchodzą boisko główne (103,0 m x 71,0 m) i boisko boczne (90,0 m x 65,0 m). Prócz tego dostępny jest budynek klubowy z halą sportową i kort tenisowy: boisko zadaszone balonem i boisko ze sztucznej nawierzchni. Przy Stadionie Miejskim znajduje się dodatkowy teren z możliwością przerobienia w boisko. Mieszkańcy miasta, zwłaszcza pokolenie młodsze, może zrealizować swoje sportowe i rekreacyjne ambicje w kompleksie boisk sportowych „Moje boisko – Orlik 2012″ przy ul. Stawowej, użytkowanie, którego rozpoczęto w styczniu 2012 roku. W tym samym roku otwarte zostało sezonowe lodowisko, które poza sezonem zimowym służy jako boisko do siatkówki i koszykówki. W 2015 roku oddano do użytku nowoczesne boisko z bezpieczną nawierzchnią wraz z zapleczem socjalnym i szatniami przy ul. Wczasowej. Boisko łączy funkcje boiska sporotwego dla Zespołu Szkół numer 2 w mieście Marki i obiektu ogólnodostępnego dla mieszkańców Marek. Ponadto, w mieście Marki funkcjonują boiska, sale gimnastyczne i korty tenisowe przy wszystkich szkołach. Akademia Piłkarska „Marcovia” Marki ma przodującą rolę w zakresie sportu w Markach. Na terenie miasta odbywają się liczne imprezy sportowe.

Wypoczynek, turystyka i rekreacja

Uwarunkowania środowiskowe i antropogeniczne wpływają na turystykę, wypoczynek i rekreację miasta Marki. Wśród walorów naturalnych, decydujących o atrakcyjności turystycznej miasta warto wymienić zróżnicowane ukształtowanie terenu i występowanie obszarów chronionych. Kompleksy leśne miasta Marki tak, że mają duży potencjał rekreacyjno-wypoczynkowy. Różnorodność przyrody i krajobraz dają podstawę do rozwoju turystycznego, np. edukacyjnego, krajoznawczego, rekreacyjnego i wypoczynkowego. Prócz walorów naturalnych, warto zwrócić uwagę na znacząco kulturowo (podlegające ochronie) obiekty i miejsca pamięci. Infrastruktura sportowa (a między innymi szlaki rowerowe) mają istotną rolę w zakresie spełnienia potrzeb turystów. Pod względem oferty noclegowej i gastronomicznej Marki jest jedną z najbardziej zaawansowanych gmin w powiecie wołomińskim.

Szlaki rowerowe

W mieście Marki są 4 szlaki rowerowe (o łącznej długości trasy 66,5 km), każdy z nich charakterezuje się inną tematyką: rekreacyjną, przyrodniczą, crossową oraz pamięci narodowej. Rozmieszczenie tras przedstawia poniższa mapa.

1) Szlak rowerowy rekreacyjny
kolor: niebieski
długość: 24,5 km
rozpoczyna się: Urząd Miasta Marki
kończy się: Urząd Miasta Marki

2) Szlak rowerowy przyrodniczy
kolor: zielony
długośc: 20 km
rozpoczyna się: Urząd Miasta Marki
kończy się: Urząd Miasta Marki

3) Szlak Pamięci Narodowej
kolor: czarny
długośc: 6 km
rozpoczyna się: jezioro Kruczek
kończy się: jezioro Kruczek

4) Szlak crossowy
kolor: czerwony
długośc: 16 km

Place zabaw

W Markach co roku pojawiają się nowe lub rozbudowane place zabaw. Place są rozmieszczone w różnych częściach miasta Marki, tak aby maksymalna ilość osób miała do nich dostęp. Część obiektów została ogrodzona i wyposażona w sprzęt spełniający wymagane przepisami normy bezpieczeństwa. Place zabaw znajdują się przeważnie w następnych miejscach:

Inni czytali także: Marki strategia rozwoju


– park miejski
– ul. Sportowa
– Plac Zgody na Zieleńcu
– ul. Stawowa
– ul. Wspólna
– ul. Dębowa
– ul. Wrzozowa
– ul. Dmowskiego
– ul. Małachowskiego
– ul. Pomnikowa
– ul. Duża
– ul. Wczasowa
– ul. Cisowa.

W 2015 roku przy ul. Sportowej powstał nowy plac zabaw w ramach funduszu Nivea.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly