Jak sprzedać mieszkanie z kredytem i kupić dom? 10 kroków!

Spis treści

Pragniesz kupić dom, ale Twoje mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym? To żaden problem. Musisz tylko krok po kroku przejść wszystkie formalności. Nie będzie ich mało, ale wizja wymarzonego domu, pozwoli Ci szybko i skutecznie przebrnąć przez procedury.

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe, które daje wierzycielowi (czyli, w tej konkretnej sytuacji bankowi) zabezpieczenie na nieruchomości. Dlaczego? Na wypadek niespłacenia przez kredytobiorcę kredytu. Hipoteka zostaje wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Wygasa po tym, jak zobowiązanie zostanie spłacone. Do rozporządzania nieruchomością właściciel ma pełne prawo, w tym również do sprzedaży. Należy jednak zachować pewne procedury.

?c=28672&m=1672577&a=387161&r=&t=html - Jak sprzedać mieszkanie z kredytem i kupić dom? 10 kroków!

Oto 10 kroków do sprzedaży mieszkania z kredytem i zakupu domu!

  1. W ogłoszeniu sprzedaży mieszkania podaj informację o kredycie hipotecznym. Jeżeli chcesz dokonać sprzedaży z pośrednikiem – poinformuj go o hipotece! Kiedy znajdziesz nabywcę rozpocznij procedurę, opisaną w kolejnych krokach.

  2. Z banku, w którym jest zaciągnięty kredyt, uzyskaj zaświadczenie o wysokości zadłużenia wraz z odsetkami oraz promesę dotyczącą wykreślenia z hipoteki. Pamiętaj, że promesa jest ważna tylko 30 dni. W tym czasie musi dojść do sprzedaży nieruchomości.

  3. Spisz umowę przedwstępną z nabywcą, najlepiej u notariusza.

  4. W umowie przedwstępnej uwzględnij informację o transzach – jeden przelew dla banku na spłatę kredytu, drugi dla sprzedającego nieruchomość. Dokładnie określ kwoty.

  5. Jeżeli nabywca chce sfinalizować transakcję z kredytu, poczekaj na decyzję o przyznaniu kredytu.

  6. Podpisz akt notarialny sprzedaży nieruchomości. Kupujący musi w swoim banku przedstawić wypis aktu notarialnego, na podstawie którego bank wypłaci pieniądze.

  7. Notariusz uaktualni wpis w księdze wieczystej.

  8. Poczekaj na przelew od kupującego. Jeżeli nieruchomość jest kupowana na kredyt, banki rozliczą się miedzy sobą, a reszta wpłynie na Twoje konto z banku kupującego.

  9. Weź z banku Zaświadczenie o Spłacie Zadłużenia i przekaż ją nowemu właścicielowi nieruchomości.

  10. Jeśli jeszcze nie zacząłeś, rozpocznij poszukiwania wymarzonego domu!

Inni czytali także: Czy ceny mieszkań w Warszawie spadną?

Właściciel nieruchomości może również spłacić kredyt przed sprzedażą mieszkania, o ile dysponuje takimi środkami. Czasem jednak nie jest to korzystne rozwiązanie, bo banki mogą naliczyć prowizję od wcześniejszej spłaty kredytu. Sprzedaż mieszkania z kredytem i zakup domu, nie jest skomplikowany! Warto poświęcić więcej czasu na formalności, aby za chwilę móc cieszyć się wymarzoną nieruchomością!

?c=31669&m=1712019&a=387161&r=&t=html - Jak sprzedać mieszkanie z kredytem i kupić dom? 10 kroków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly