Wartość nieruchomości jako zabezpieczenie dla banku – wartość bankowo-hipoteczna nieruchomości.

Spis treści

Wartość nieruchomości jako zabezpieczenie dla banku – wartość bankowo-hipoteczna nieruchomości.

Jedną z podstawowych metod finansowania inwestycji w nieruchomości jest kredyt bankowy, który wykorzystywany jest zarówno na zakup własnego domu czy mieszkania, jak i na realizację inwestycji budowlanych przez deweloperów.

Jeżeli chcemy nabyć nieruchomość, której cena przewyższa nasze możliwości finansowe, możemy skorzystać z kredytu bankowego. Kredyt bankowy na sfinansowanie takiej inwestycji nosi nazwę kredytu hipotecznego.

Jak bank zabezpiecza kredyt na mieszkanie?

Inni czytali także: Wycena nieruchomości – jak wyceniać mieszkanie

Bank udzielając kredytu musi mieć zabezpieczenie, że będziemy spłacać zobowiązanie zgodnie z umową, ale również zabezpieczenie, że w sytuacji, kiedy stracimy możliwość spłaty (np. stracimy pracę), będzie mógł odzyskać swoje pieniądze. Dlatego proces uzyskania kredytu na zakup mieszkania bywa uciążliwy i czasem kończy się niepowodzeniem.

Zatem, zabezpieczenie dla banku jest potrzebne, by zminimalizować ryzyko braku spłaty kredytu. Bank sprawdza naszą zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty kredytu w przyszłości. Nie bez znaczenia są również nasze zachowania kredytowe z przeszłości. Jeśli spłacaliśmy kredyty na czas, oznacza to, że mamy tzw. pozytywną historię kredytową i nasze szanse, na kredyt na mieszkanie są wyższe. Dodatkowym zabezpieczeniem dla banku jest nieruchomość. Tego typu zabezpieczenie jest zabezpieczeniem rzeczowym i nazywa się hipoteką.

Wartość nieruchomości – Czym jest hipoteka?

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które obciąża naszą nieruchomość. Bank ma prawo, w przypadku braku spłaty kredytu, zaspokoić swoje roszczenia. Nawet jeśli zmieni się właściciel nieruchomości. Informację odnośnie obciążenia nieruchomości hipoteką znajdziemy w księdze wieczystej w dziale IV.

Czy można sprzedać nieruchomość z hipoteką?

Niezależnie od tego, kto będzie właścicielem nieruchomości, bank może dochodzić swoich praw. Jak wspomniałam wyżej, hipoteka jest związana z nieruchomością, nie zaś z właścicielem. Co oznacza, że bez problemu można sprzedać nieruchomość z hipoteką. Dlatego istotne jest, by przed zakupem sprawdzić stan prawny nieruchomości. Jeżeli bowiem okaże się, że nabyliśmy nieruchomość z hipoteką, będziemy zobowiązani do jej spłaty.

Jak bank określa wartość nieruchomości?

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

W związku z tym, że to bank ponosi ryzyko związane ze zmianami wartości nieruchomości w dłuższym czasie oraz spłatą kredytu, ma prawo określić tzw. wartość bankowo-hipoteczną nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie wierzytelności. Wartość ta powinna cechować się wysokim poziomem wiarygodności. Aby ten warunek był spełniony ustalana wartość powinna się potwierdzić w przypadku egzekucji wierzytelności. To oznacza, że wartość oszacowana w momencie ustalania kredytu powinna zabezpieczać je w całym, wieloletnim okresie istnienia wierzytelności. Wartość bankowo – hipoteczna może odbiegać od wartości rynkowej nieruchomości, ponieważ odnosi się głównie do cech trwałych, niezależnych od osoby właściciela lub sposobu zarządzania, przy założeniu racjonalnej eksploatacji.

Szczegółowe zasady ustalania wartości bankowo – hipotecznej nieruchomości określają regulaminy, które są wydawane przez bank, a które są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wartość ta, ustalana jest na podstawie ekspertyzy rzeczoznawcy majątkowego, z którym współpracuje bank. Zazwyczaj więc banki nie akceptują wycen wykonanych przez innych rzeczoznawców na nasze zamówienie.

Podsumowując – bank określa wartość nieruchomości według własnych zasad, ponieważ udzielając nam kredytu ponosi ryzyko, że w momencie, kiedy utracimy możliwość jego spłaty, nie odzyska pieniędzy. Dlatego, poza naszą zdolnością kredytową, określa również wartość nieruchomości w taki sposób, by mogła stanowić dodatkowe zabezpieczenie przez cały okres spłaty kredytu.

Zobacz nasze nieruchomości zagraniczne

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly