Wykreślenie hipoteki

Spis treści

Wykreślenie hipoteki – jak skutecznie wypełnić wniosek o wypisanie z księgi wieczystej naszych zobowiązań finansowych.

Jeśli jesteś w gronie szczęśliwców, którzy spłacili kredyt hipoteczny, a teraz zastanawiają się nad tym, jak wykreślić wpis dotyczący hipoteki z księgi wieczystej, to dobrze trafiłaś/eś.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest hipoteka?
  • Kiedy wygasa hipoteka?
  • Jak wykreślić hipotekę?

Czym jest hipoteka?

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które powstaje w sytuacji kiedy nieruchomość stanowi zabezpieczenie dla wierzyciela przed brakiem spłaty zadłużenia. O tym, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką dowiemy się z księgi wieczystej (dział IV).

Nieruchomość z obciążoną hipoteką może wzbudzać pewne obawy po stronie kupujących. Należy jednak pamiętać o tym, że hipoteka jest popularnym instrumentem i równie popularna jest sprzedaż nieruchomości z obciążoną hipoteką.

Inni czytali także: Wartość nieruchomości jako zabezpieczenie dla banku – wartość bankowo-hipoteczna nieruchomości.

Kiedy wygasa hipoteka?

Hipoteka wygasa w momencie spłaty kredytu, który był zabezpieczony nieruchomością. Niestety wpis w księdze wieczystej nie zostanie wykreślony automatycznie, a skuteczne wykreślenie hipoteki może trwać nawet do kilku tygodni. W sytuacji kiedy planowana jest sprzedaż takiej nieruchomości, skuteczne wykreślenie hipoteki jest szczególnie istotne.

Jak wykreślić hipotekę?

Aby wykreślić wpis w księdze wieczystej, należy uzyskać zaświadczenie o spłacie zadłużenia, które stanowić będzie podstawę do złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego. Zaświadczenie powinno zawierać:

  • numer księgi wieczystej,
  • określenie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką,
  • dane dłużnika.

Wierzyciel powinien zaświadczyć, że zadłużenie zostało spłacone oraz wyrazić zgodę na wykreślenie hipoteki.

Wniosek do wykreślenia wpisu w księdze wieczystej należy złożyć na odpowiednim formularzu, który dostępny jest na stronie ministerstwa sprawiedliwości lub w wydziale ksiąg wieczystych.

Inni czytali także: Sprzedaż nieruchomości z kredytem

Do niego należy dołączyć zaświadczenie od wierzyciela oraz potwierdzenie uiszczonej opłaty sądowej. Wniosek należy wysłać listem poleconym bądź złożyć osobiście do sądu, który prowadzi księgę wieczystą dla danej nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki następuje w momencie kiedy sąd wyda postanowienie o wykreśleniu hipoteki. Co, jak już wspominałam wcześniej, może nastąpić dopiero po kilku tygodniach. Warto mieć na uwadze ten fakt, aby odpowiednio zaplanować sprzedaż nieruchomości w czasie.

Wykreslenie hipoteki infografika 1 scaled - Wykreślenie hipoteki

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly