Wynajem a goście – czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?

Spis treści

Wynajem a goście – czy są jakieś ograniczenia?

Czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem? To pytanie trapi wielu właścicieli mieszkań oraz najemców, którzy nie do końca wiedzą, na co mogą sobie pozwolić. Odpowiedź nie jest prosta i wiele zależy od uzgodnień między wynajmującym a najemcą.

Wynajem a goście

Wynajmującego i najemcę obowiązuje umowa najmu, w której powinny zostać zawarte wszelkie aspekty związane z korzystaniem z mieszkania. Zazwyczaj w umowie najmu istnieje zapis, że najemca bez zgody wynajmującego, nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. To kluczowe kwestie w rozwiązaniu problemu związanego z wynajmem a gośćmi.

?c=28672&m=1380597&a=387161&r=&t=html - Wynajem a goście - czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?Zobacz naszą nieruchomość: Apartament do wynajęcia – Mennica Residence

Kodeks Cywilny reguluje definicję podnajmu i bezpłatnego używania. Art. 668 KC, stanowi, że Najemca może rzecz najętą oddać w całości lub części osobie trzeciej do bezpłatnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa mu tego nie zabrania. W razie oddania rzeczy osobie trzeciej zarówno najemca, jak i osoba trzecia są odpowiedzialni względem wynajmującego za to, że rzecz najęta będzie używana zgodnie z obowiązkami wynikającymi z umowy najmu. Zgoda na podnajem musi być udzielona przez właściciela na piśmie.

Inni czytali także: W co wyposażyć mieszkanie do wynajęcia

Przyjmowanie gości to inna sprawa

Co się stanie, jeżeli najemca często zaprasza gości, którzy pozostają w mieszkaniu przez kilka – kilkanaście dni? Ma do tego prawo! Należy pamiętać, że najemca może korzystać z wynajmowanego mieszkania w sposób komfortowy i nie ma żadnego obowiązku informować wynajmującego, kiedy i kogo zaprasza. Przez okres najmu może rozporządzać mieszkaniem, tak jakby stanowiło jego własność – o ile nie narusza warunków umowy najmy i wewnętrznych regulaminów administracji – na przykład spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty.

W związku z tym może do niego przyjechać rodzina na święta lub może odwiedzać (również w nocy) najemcę partnerka lub partner. To najemca ponosi koszty związane ze wzmożoną eksploatacją lokalu mieszkalnego, która ma bezpośrednio wpływ na opłaty, na przykład: prąd, wodę czy gaz. Takie odwiedziny nie muszą być zgłaszane właścicielowi mieszkania.

?c=31721&m=1731130&a=387161&r=&t=html - Wynajem a goście - czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?

Gdzie jest granica na płaszczyźnie wynajem a goście ?

Granica między cyklicznym odwiedzaniem gości a bezpłatnym użytkowaniem jest płynna i w praktyce trudna do udowodnienia. Tak więc podstawą roszczeń właściciela jest dopiero fakt oddania lokalu lub jego części w odpłatny podnajem, lub bezpłatne używanie. Pozostałe sytuacje właściciela mieszkania, nie powinny w ogóle interesować, a najemcy martwić.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

YouTube

Dołącz do nas

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly